k2FtbBdWr1

Культура Кам’янеччини в умовах децентралізації

гол 6

7 лютого голова РДА Володимир Кирилич за участю першого заступника голови РДА Андрія Вашківського провів засідання за круглим столом з керівниками обласної профспілки галузі культури, сектору культури РДА, ЦРБ, управління фінансів РДА щодо збереження бібліотечних установ  при створенні Кам’янка-Бузької міської ОТГ.

«Формування ОТГ – це не лише додаткові надходження до місцевого бюджету, розвиток регіону, а в першу чергу – відповідальність перед тими людьми, які мешкають на території ОТГ. А тому робочі зустрічі із керівниками ОТГ та голузей освіти, культури, медицини, соціального захисту населення є офіційною платформою перетворень в ОТГ,  вони сприяють налагодженню конструктивного діалогу», – наголосив Володимир Кирилич.

Під час зустрічі зазначалося, що до повноважень органів місцевого самоврядування після створення ОТГ входить реалізація державної політики в цілому. Пунктом 5 частини 1 статті 4 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачено, що «якість та доступність публічних послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об’єднання». Отже, населення ОТГ необхідно забезпечити культурно-мистецькими послугами, що надаються бібліотечними, клубними та музейними закладами, спеціалізованими мистецькими навчальними закладами, у обсягах не менших як ті, що надавались до створення об’єднаної територіальної громади. Якість послуг повинна бути не гіршою, ніж до створення ОТГ. Інакше, для чого реформування? Базова мережа закладів культури може зменшуватись виключно за погодженням з Мінкультури. А якщо ми з легкістю поставимось до культури, то не виключено, що це призведе до деградації людського потенціалу та порушення прав громадян мати рівний доступ до культурного продукту.

Варто зауважити також, що для останнього десятиліття характерним є відродження в районі народних традицій, звичаїв, обрядів, ремесел. Осередком цієї роботи є, зазвичай, заклади культури. Вони ж організовують людей, які  беруть участь у соціально-культурному житті.

ОТГ є правонаступником усього майна, прав і обов’язків громад, які об’єдналися. 23 січня 2018 року Кам’янка-Бузька районна рада прийняла рішення №7 «Про безоплатну передачу із спільної власності територіальних громад Кам’янка-Бузького району у власність Кам’янка-Бузької міської ради основних засобів, нематеріальних активів і інвентарю закладів та установ, що знаходяться на території Кам’янка-Бузької міської ради». Таким чином у Кам’янка-Бузьку міську ОТГ з 1 квітня перейдуть основні засоби, нематеріальні активи та інвентар закладів охорони здоров’я, заклади культури фізкультури та спорту, з 1 липня – майнові комплекси навчально-виховних закладів освіти. До часу повної передачі установи фінансуються за рахунок трансферту Кам’янка-Бузької міської ОТГ.

Обласний профспілковий лідер Михайло Підгурський наголосив, що створення ОТГ відбувається у всій області: «Важливо, щоб воно відбувалося у правовому полі. Але головне, щоб людина могла працювати, надавати ті послуги, які потрібні, в ОТГ, та й в тих районних структурах, які ще залишаються в районі. Ми ознайомилися із рішеннями районної ради щодо передачі закладів культури в Кам’янка-Бузьку міську ОТГ. Але важливо обговорити, як на практиці мала би виглядати ця передача. Звісно, кожен візьме приміщення, яка знайде своє використання у майбутньому. Але ми вболіваємо  за людей. Важливо працевлаштувати фахових спеціалістів, які мали би бути затребувані в громадах».

Володимир Кирилич зауважив: «Задовго до створення ОТГ ми працювали щодо функціонування, зокрема, бібліотечної мережі. Минулого року запрошували на зустріч керівників галузей та керівництво міської ради. Ми висловили своє бачення, які установи мали би перейти в ОТГ. Але тоді вже зрозуміли, що буде проблематика з централізованою бібліотечною системою та методистами РНД. Оскільки громади повинні укласти угоди з районними фахівцями щодо надання послуг. Таких угод поки що не укладено, хоча, як стверджують районні спеціалісти галузі культури, вони продовжують надавати допомогу бібліотекарям та клубним працівникам на місцях». Завідувач сектору культури РДА Любов Водоніс додала, що минулої неділі сектор культури РДА провів на території Жовтанецької ОТГ фестиваль духовної пісні. Захід відбувся на високому організаційному та виконавському рівні, до нього долучилися районні фахівці, отже люди є затребовані, але повинні мати зарплатню.

Директор ЦРБ Марія Іванейко поінформувала, що на березневу зарплату тарнсфетру ОТГ не вистарчить. Начальник управління фінансів РДА Людмила Барила наголосила: «Важливо щоби районні депутати прийняли рішення про дофінансування працівників культури в останньому місяці першого кварталу цього року. Та й в ОТГ мусять бути гарантовані послуги в частині бібліотечного обслуговування». В який спосіб це відбудеться, чи шляхом створення публічних бібліотек, чи в інший спосіб – це питання ОТГ і часу. Але районні доросла і дитяча бібліотеки мають найбільший книжковий фонд, можуть надавати бібліографічну, методичну допомогу. Зараз, наприклад, здійснюється переведення 300 тисяч книг бібліотечного фонду на європейські зразки обліку. Це велика робота, яку повинні виконати бібліотечні фахівці.

Голова райдержадміністрації доручив сектору культури РДА підготувати нараду з участю представників департаменту культури ОДА, ОТГ, обласної профспілки працівників культури, керівництва РДА для того, щоб виробити спільне бачення функціонування закладів культури Кам’янеччини в умовах децентралізації.


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: