k2FtbBdWr1

У Дернові відкрито церкву св. Микити

гол - Копія

18 квітня голова райдержадміністрації Володимир Кирилич взяв участь  у відкритті після реставрації церкви святого великомученика Микити у селі Дернів. Під час урочистості слово мала заступник голови ОДА Оксана Стоколос-Ворончук, яка закликала людей до єдності, заступник голови ЛОР Андрій Білоус, директор департаменту архітектури та розвитку містобудування ОДА Оксана Ткачук.

Голова районної ради Тарас Келеберда привітав дернівську громаду з відкриттям святині: “Допоки в Україні будують, реставрують, відкривають храми – наша держава буде міцніти, процвітати і розвиватися. Висловлюю велику вдячність за вагомий вклад у відновлення цієї святині головам обласної ради і облдержадміністрації, керівникам обласних департаментів, колишньому голові Дернівської сільської ради Олегу Оливі, теперішньому – Віталію Шульгану, депутатам районної та сільської рад, громаді, кожному, хто долучився до цієї святої справи. Бажаю всім доброго здоров’я, сімейного затишку, родинного тепла, спокою та миру у кожному серці, у кожній домівці на нашій рідній українській землі”. 

Цього дня люди очікували майже 80 років. У далекому 1939 році тут відбулося останнє богослужіння. І відтоді святиня руйнувалася, нищилася, використовувалась не за призначенням. За цей період у селі виросло майже чотири покоління. Тому й мало хто пам’ятає, коли люди в молитві переступали поріг священної будівлі. Радше в господарських цілях, бо у храмі в радянські часи був склад, музей, або ж двері відчиняли діти та працівники дитячого садка, який розташовувався тут. Згодом поруч збудували новий садок, а храм просто нищився.

Джерела свідчать, що церква святого Микити у селі Дернів була зведена зі соснових брусів в 60-х роках XVII ст в стилі галицької школи народної архітектури. На одвірку дверей викарбувано цифри – 1666. Зазвичай дату будівництва так вирізьблювали. Дерев’яна споруда належить до пам’яток архітектури національного значення, останній раз храм реставрували у 1977 році. На щастя до сьогоднішнього дня цей храм збережений у первісному вигляді – без прибудов, із дерев’яним покриттям, тризрубний і одноверхий.

«Спочатку ми перекрили плівкою дах, щоб не протікав. Бо особливо був пошкоджений гонт і задня частина будівлі. З 2010 по 2016 рік виготовлялась проектно-кошторисна документація. І вже в серпні 2016 року беспосередньо приступили до виконання робіт. Спільними зусиллями нам вдалося зробити реставрацію. Майстрам допомагали всі мешканці, місцеві підприємці, люди допомагали жертовно. Крім того, минулого року з бюджету Дернівської сільської ради було виділено 100 тис грн, з районного – 200, з обласного – гроші виділялись два рази. Останній раз було виділено 350 тис грн. Загальна вартість – майже мільйон гривень», – розповів голова Дернівської сільської ради Віталій Шульган. – «Зараз затверджена програма збереження історичних пам’яток культури, якою передбачено 200 тис грн для виготовлення проектно-кошторисної документації на благоустрій, огородження. Ми маємо бажання, люди підтримують нас в цьому, щоб спорудити ще дерев’яну дзвіницю».

Від інтер’єру церкви майже нічого не залишилося.  Але люди, з якими спілкувалася під час урочистості, мали прагнення долучитися пожертвами до відновлення інтер’єру.

«Минулого року депутати сілької ради звернулися до Львівської обласної адміністрації, щоб тут зробити діючу церкву-музей. Хотілось би, щоб церква св. Микити увійшла в історичний маршрут. Цього року до нас приїжджали вже дві туристичні групи. Інтер’єр будемо старатися відновлювати за допомогою науковців. Саме краще, якби в ній проходили богослужіння, тому, що церква намолена роками. Остання відправа була у 1939 році, у травні. І після того в скорому часі була побудована нова кам’яна церква, іконостас, речі були перенесені з цієї церкви в нову. Ми постараємося відновити іконостас, щоб почати богослужіння. Ми ні в якому разі забирати це не будемо», – поділився думками сільський голова.

Віталій Шульган висловив вдячність обласним департаментам ОДА, Кам’янка-Бузькій районній раді та РДА за вагому допомогу у відновленні храму. Були вручені подяки меценатам Олегу Оливі, Михайлу Лисишаку, Андрію Кравчуку, Роману Біцю, Роману Рижику, Ігорю Рудьку, Ігорю Сардинецькому, Іванові Покотилу… Ці люди сильні духовно і фізично, ми заледве впросили їх зробити світлини, відчувалось, що кожен з них долучався до відновлення церкви не для слави своєї, а для Бога, для людей. І, звичайно, під час урочистості не змогли назвати всіх імен жертводавців, молільників, але Всевишній знає кожного і воздасть сторицею.

-Сьогодні ми можемо любуватися цією красунею, яка нам передає подих початку 17 століття. Це є наша місцева гординя. Це є гординя національного масштабу, але це є берегиня нашого села. Я в ці свята Господнього Воскресіння бажаю, щоб той ангел, який зійшов і сповістив про Господнє Воскресіння, завжди був ангелом-охоронцем для всіх нас. І ніс нам тільки добру, радісну новину, – звернувся до присутніх Віталій Шульган.

-Ми тішимося, дуже тішимося, що ця церква сяє. В ній молися наші батьки і діди, її колись хотіли продати, ця церква належала греко-католикам. Серцем линемо в подячній молитві до Бога, що цей храм збережено, просимо Господньої Ласки, щоб він став діючим, – поділилася світлою радістю мешканка Дернова Ольга Дацишин.

Свято возвеличили співом народна хорова капела “Надбужанка”, керівник Богдан Ковалюк, та самодіяльні колективи Народного дому села Дернів, яким ось уже три місяці керує Ірина Курочка – дружина новітнього Героя Кам’янеччини.


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: