k2FtbBdWr1

Вшанували пам’ять про Героїв УПА

Воля Жовтан.

Минулої неділі, поблизу с. Воля Жовтанецька громадськість, ветерани ОУН – УПА, представники громадських організацій, керівництво району вшанували світлої пам’яті полеглих борців за волю України – вояків сотні УПА “Галайда“.

Тут у  могилі  знайшли місце свого останнього спочинку  відважні вояки УПА, борці за волю України – Йосип Брикайло, Петро Давидович, Петро Хімка, Петро Пенцак, Василь Пенцак, Степан Водяник та багато інших…

Панахиду за жертовних українських патріотів відслужили місцеві парохи  храмів УГКЦ – о. Володимир Шуба, УПЦ КП  о. Іван  Гунько, вони окропили окропили могилу святою водою, а присутні вшанували борців хвилиною мовчання.

– Наші великі борці, герої віддали своє життя за те, щоб ми сьогодні жили у незалежній українській державі, – відзначив у виступі отець Іван. – На жаль, нині знову в Україні проливається кров, знову гинуть молоді хлопці та дівчата за те, щоб ми могли вільно жити і думати у рідній державі. Вшановуючи цю подію, пам’ять борців віддаємо належну їм честь і шану, бо герої живуть у наших з вами думках і помислах.

Воля Жовтан. 2.

– Хочу подякувати усім вам за спільну молитву, за те, що приїхали вшанувати українських патріотів – виголосив голова голова Желдецької сільської ради Михайло Пітковський. –  Сьогоднішня молодь є гідна звання українця і здатна боронити свою землю. Я бажаю нам, щоб ми жили у незалежній, європейській, соборній Україні, докладаймо до цього усіх своїх зусиль. Маю щире переконання і надію, що ми уже скоро будемо в європейській сім’ї.

Воля Жовтанец. 4.

До слова було запрошено заступника голови Кам’янка – Бузької районної ради Тараса Келеберду. – Кожного року ми приходимо до цієї могили, щоб вшанувати пам’ять українських героїв – повстанців, наших краян, борців за волю України, подякувати їм за те, що вони в свій час із зброєю в руках боронили рідний край, через все життя пронесли у своєму серці любов до України, виборювали краще, щасливе майбутнє у вільній незалежній державі для нинішніх поколінь. Вони знали, що йдуть на вірну смерть, але продовжували боротись, адже головним гаслом у їхньому житті була перша заповідь Декалогу українського націоналіста: здобудеш Українську Державу, або згинеш в боротьбі за неї. Вони вірили: українська нація зродилась тоді, коли в її обороні впала перша крапля червоної української крові на чорну українську землю…

Воля Жовтан. 3.  (1)

Вони залишили заповіт, написаний для нас – нащадків: кров’ю і потом, вірність і мужність – ось головні риси справжніх героїв.

Біля могили полеглих українських героїв виступили також Василь Максименко – голова районного осередку Всеукраїнського об’єднання ветеранів, Михайло Гоцало – член Кам’янка – Бузького братства вояків ОУН – УПА, вояки братства ОУН – УПА м. Червонограда.

Учні Желдецького НВК (директор Ганна Пайтра)   декламували вірші Тараса Шевченка, співали патріотичних пісень.

 Постійні учасники вшанування героїв сотні “Галайда“ – члени співочої чоти “Нескорені” із міста Червонограда (керівник Анжела Войтухів) виконали  пісні часів визвольних змагань.

Воля Жовтан 1.

Довідка: 21 березня 1945 р. сотня “Галайда“ поблизу с.Воля Жовтанецька в складі відважних, вишколених в боях 167 повстанців вступила в нерівний бій з 6 тисячами енкаведистів. Дорого обійшовся цілодобовий бій більшовикам. Більше 470 окупантів, з них 30 офіцерів – 2 полковники, 3 майори лягли в кам’янецьку землю.  Близько 40 українських героїв заплатили своїм життям за  честь і незалежність своєї Вітчизни.

Сотня ” Галайда ” була зорганізована у 1943 році з вояків Жовківщини, Сокальщини та Кам’янеччини, пройшла вишкіл у Карпатах у школі “Олені” і проводила переможні бої на Холмщині, Перемишлянщині, а, пізніше, і у передмістях Варшави.

Після героїчного бою 21 березня 1945 року сотня “Галайда”, хоч був поранений її сотник Василь Василяшко, чотами вийшла з оточення, з’єдналася в лісах Жовківщини та брала участь у визволенні Радехова, Тишиці, у військових операціях в Польщі.

Головна Визвольна Рада 22 січня 1946 року відзначила Василя  Василяшка Золотим Хрестом Бойової Заслуги 1-го класу, Срібним Хрестом Бойової Заслуги ІІ-го класу і 1945 року – Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги.

За героїзм, проявлений у боях, військовий талант і самопожертву ім’я Василя Василяшка сотню “Галайда“ відзначено в наказі Головнокомандувача УПА Романа Шухевича “Чупринки” 14 жовтня 1947 року з нагоди свята Дня Української Повстанської Армії.

18 лютого 1946 року   сотник Василь Василяшко  загинув через підлий донос провокатора в криївці у лісяі в Жовківському районі, між Боянцем і Купичволею.


Розповісти у соціальних мережахЩе більше новин: